Сайтът използва бисквитки.
Шампоанът е един от най-често използваните козметични продукти. На пазара изобилието е зашеметяващо и дори да имате доброто намерение да подберете най-добрия за себе си, често след изчитане на етикетите на няколко вида, грабвате един с досада и си тръгвате.
За да бъде изборът ви сполучлив, той трябва да се подчинява на няколко предварително уточнени критерия.
Какво е състоянието на скалпа
Кожата на главата осигурява хранителни вещества за космените луковици и мазнина за добро здраве на косъма. Ако тя е твърде суха или твърде мазна, раздразнена и/или с пърхут, това се отразява на косата, на вашето настроение и самочувствие.
Какво е състоянието на косата
Става дума за това, дали се омазнява бързо или е суха и чуплива, дали я боядисвате, дали е лъскава и буйна или е тънка и безжизнена. Много често се случва, скалпът да е мазен, а върховете ѝ – сухи. Съветът в такива случаи е шампоанът да е подходящ за скалпа, а балсамът – за косата.
Колко често миете косата си
Наистина, това зависи и от степента на омазняване, но дори при нормални нива на отделяния себум може да ви се налага да се миете често. Достатъчно е да работите в по-мръсна и прашна среда, да се потите много и т. н. В такива случаи четете какво пише на шампоана. Едните са за по-рядка употреба, другите – за нормална – от 1 до 3 пъти седмично. Ако ви се налага да го ползвате всеки ден, следете на етикета да е изписано „за честа употреба“. Можете да използвате също хума и яйчен жълтък.
В зависимост от предназначението им, варират и съставките. Но така или иначе в добрите продукти освен миещи вещества, присъстват растителни масла и екстракти, минерали и витамини, аминокиселини и протеини, кератин, колаген, лецитин, силикон, ароматизатори, оцветители, консерванти и т. н.
Добре е да имате предвид, че точно ароматизаторите, оцветителите и консервантите са най-силните алергени в козметиката. Затова е по-добре да ги избягвате, особено когато така или иначе имате алергични пристъпи.
Съвременната козметология и дерматология препоръчват натуралните козметични и почистващи продукти без синтетични подобрители. Имайте предвид, че те са по-скъпи и по-малко трайни.
Разбира се, основната задача на шампоана е да почиства косата и кожата на главата от мазнини, замърсявания, прах и стилизиращи продукти. Но много голямо значение имат добавките, на които се дължи допълнителното действие на продукта. Основните типове според предназначението им са:
За суха коса
Шампоаните за суха коса почистват изключително деликатно, като запазват хидролипидния филм и физиологичното равновесие на скалпа. Те са богати на етерични масла, на лесно проникващи в косъма овлажняващи и подхранващи съставки. Активират регенерирането на косата, придават ѝ сила, гъвкавост и мекота.
За мазна коса
Съдържат вещества, които контролират производството на себум, без да изсушават скалпа. С добрите шампоани за мазна коса са достатъчни 1-2 измивания седмично.
За боядисана коса
За да предпазят цвета от избеляване, продуктите за боядисана коса съдържат съставки, които фиксират и съхраняват пигмента. Същевременно те се грижат за косъма, увреден и/или изтощен от боята.
Против пърхут
Това са специализирани шампоани с нежно измивно действие. Те успокояват скалпа, доставят му необходимите подхранващи и овлажняващи вещества, имат противогъбичен и/или противобактериален ефект.
Ако ви е трудно да определите какъв е скалпът и какво е състоянието на косата ви и все не уцелвате подходящия шампоан, обърнете се към добър козметик или към дерматолог.