Сайтът използва бисквитки.
Есента и зимата са сезоните
на честите вирусни заболявания и на грипните епидемии. Понякога настинките
преминават бързо и безпроблемно, но понякога оставят тежки последици. Честото
им повтаряне отслабва организма и го прави податлив на сериозни бактериални
инфекции. Възможно ли е да се предпазите от вирусните заболявания и как да го
постигнете?
Това означава да почивате и да спите достатъчно, да си осигурите балансирано хранене с много пресни и ферментирали плодове и зеленчуци, качествени млечни продукти, месо, риба, яйца, ядки, мед и т. н. Важно е обаче да не преяждате и калорийният прием да остава по-скоро леко под обичайния. Намалете тютюнопушенето и прекарвайте повече време на открито.
Не допускайте да се дехидратирате и помнете, че сухият въздух в помещенията затруднява самоочистването на дихателните пътища и улеснява развитието на инфекциите. Проветрявайте често, поставете съдове с вода върху отоплителните тела или си осигурете овлажнители.
Посъветвайте се с лекаря си и при нужда приемайте хранителни добавки с витамини С, А, В, Е, D, селен, цинк и други минерали.
В сезона на вирусите всяко струпване на хора носи сериозен риск от заразяване. Проблемът е, че дори и да избягвате различните мероприятия, ръкуването с близки и колеги, контактът с непознати в трамвая също носи потенциален риск. При това най-заразни са хората през инкубационния период, когато сами още не знаят, че са инфектирани.
Специалистите съветват да сте по-обрани в поведението си и да поддържате стриктна хигиена. Мийте често ръцете си, промивайте ноздрите с физиологичен разтвор, забърсвайте с мокри кърпички дръжките на вратите, телефоните, клавиатурите на компютрите.
Маските намаляват значително вероятността от заразяване, затова ги ползвайте всеки път, когато сте в рискова среда или когато самите вие сте потенциален вирусоносител.
Веднага се сещате за чесън, лютиви чушки, джинджифил, канела, прополис, зелен и черен чай, отвари от лайка, градински чай, липа, бъз, силен месен бульон. Правете гаргара и инхалации с билкови отвари, разтворено във вода евкалиптово и ментово масло, леко подсолена гореща вода. Препоръчителни са загряващи вани за краката с морска сол.
Едва ли има някой, който да не е чул/прочел, че антибиотикът не действа на вирусите. Въпреки това мнозина посягат към него. Всичко, което се случва е, че давате време на вирусите да се развихрят и позволявате на патогенните бактерии да привикнат към лекарството и да не реагират, когато наистина имате нужда от него.
По-ефективни в такъв момент са противовирусните и антигрипни продукти, продавани в аптеките без рецепта. Те включват нестероидни противовъзпалителни средства – най-често ибупрофен, парацетамол или други подобни. Прилагайте ги точно според инструкцията в листовката, защото предозирането им може да има нежелани последици.
Имунизацията срещу грипните вируси е особено препоръчителна за хората от рисковите групи – хронично болни, възрастни. Тя пази в продължение на един сезон от активните към момента грипни вируси, застъпени във ваксината, и силно намалява вероятността от тежки усложнения при разболяване.
Ако въпреки всички взети мерки се заразите и симптомите бързо се задълбочават и обострят, търсете своевременно лекарска помощ.