Сайтът използва бисквитки.
Миомата е едно от най-честите женски заболявания в активна възраст. Появява се след двадесетте години. Честотата му нараства с възрастта. Около 40% от заболелите са на възраст над 40 години. Затихва при дамите, навлезли в менопауза. Смята се, че е по-характерно за нераждалите.
Това е доброкачествено туморно образование, което се формира и се развива в гладката мускулатура на матката, наричана миометриум. Започва като миниатюрни възелчета, които нарастват бавно, но могат да стигнат размери, наподобяващи силно напреднала бременност.
Видовете се определят според посоката на разрастване:
• В самата маточна стена нарастват интрамуралните възли, като допринасят за ненормалното ѝ уголемяване. Този вид се среща най-често.
• Навътре в матката се разрастват субмукозните миомни образувания, които се развиват под лигавицата. Те най-остро застрашават плодовитостта на жените и причиняват аборти. Свързани са и със сериозни кръвотечения.
• Извън матката по посока коремната кухина растат така наречените субсерозни възли, разположени по външната страна на матката. Те са обвити с перитонеум.
Най-характерните сипмтоми са:
Болка
Тя е спастична по време на нарастване на миомата и се дължи на контракциите на матката. Често е недиференцирана, може да боли при полов акт.
Кървене
То се случва между циклите или пък се проявява като продължителна и по-обилна менструация с изхвърляне на съсиреци. Най-често се свързва със субмукозната миома. Болните се уморяват лесно, склонни са към анемия.
Притискане и тежест в долната част на корема
Тези симптоми са характерни при по-голяма миома, която дори може да се сбърка с бременност. Ако расте извън матката, тя оказва натиск върху съседните органи. Могат да са придружени понякога с болка.
Често усещането за притискане, дърпане надолу и тежест се съпровожда със зачестило уриниране и поява на констипация. Те се предизвикват точно от разрастването на матката или възлите извън нея и въздействието им върху пикочния мехур и дебелото черво.
Спонтанни аборти и безплодие
Засягат сравнително малко от жените с миоми, но е задължително при наличието им да се направят нужните изследвания.
Симптомите могат да се различават според вида и размера на възлите и общото здравословно състояние. Понякога миомата се развива напълно безсимптомно и се открива случайно.
Не е ясно все още какво отключва формирането на миомните възли. Затова пък е напълно ясно какво ги стимулира да растат – женските полови хормони – естрогените. Това обяснява защо миомите нарастват особено активно при бременност и прием на естрогени и защо развитието им след настъпване на менопаузата спира.
За рискови фактори се смятат мастопатията, затлъстяването, високото кръвно налягане, генетична предразположеност, евентуално ендометриозата. По-често миомни възли развиват афроамериканките.
При бързорастящи възли по-рано се изписваше прогестерон, потискащ производството на естрогени. Това за няколко месеца забавя растежа им, но пък поставя жената в състояние на изкуствена менопауза. Спирането на лечението активира отново растежа на миомата.
Днес се използват продукти, които се намесват в механизма на регулиране синтеза на естрогените. Допълнително към лечението могат да се включат чаеви смеси с отлично действие.
Оперирането осигурява добри резултати.
При по-млади жени има вероятност с времето миомата да рецидивира, особено ако са останали неотстранени миниатюрни възелчета.
Нелекуваната миома води до редица усложнения и съществено влошава качеството на живот. Затова не пропускайте профилактичните прегледи при гинеколога си и рутинната цитонамазка.